Vandring i Cirque De Mouréze

Underbar natur och helt magnifika vyer. En av de tuffaste vandringar som vi gjort men också en favorit som vi gärna gör i repris. Leden är närmare 7 kilometer i en helt underbar natur. Fint uppmärkt och väldigt välskött. Här kan man inte ha dåliga skor, ont i knäna eller dålig kondis. Det går lodrätt uppför i cirka 1 kilometer så nästa gång tar vi med oss en extra tröja och en handduk för det var ett tungt pass. Nedåt är ju inte att leka med heller. Stenig och ojämn mark brant nedåt. Helt suveränt att vi hade inhandlat en vandringskäpp som var guld att ha med på denna tur.

Att äta medhavd matsäck i solen är så njutbart och mysigt att det inte finns mycket som slår det. En riktigt kul vandring och en solig dag att minnas.

fullsizeoutput_4e2 fullsizeoutput_4e8 fullsizeoutput_4e7 fullsizeoutput_4e3 fullsizeoutput_4e4 fullsizeoutput_4e0 fullsizeoutput_4df fullsizeoutput_4dc

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s